

Bieloruskí a Ruskí umelci sa predstavia na medzinárodnom festivale Divadelná Nitra
Blížiaci sa 34. ročník Divadelnej Nitry sprostredkuje unikátny kontakt s ruskými a bieloruskými umelcami, ktorých profesijný a osobný život radikálne poznačila ruská invázia na Ukrajinu vo februári 2022.
Niektorí museli opustiť svoju vlasť kvôli cenzúre a hrozbe prenasledovania a konfrontovať svoju kultúrnu a jazykovú identitu s novým prostredím. Iní – aj napriek možnému riziku – aspoň čiastočne naďalej neoficiálne tvoria vo svojej domovine. Tvorbu ruských a bieloruských umelcov prinášame v sekcii Dialóg (ne)možný. Jedinečnou bude aj spoločná diskusia s nimi počas festivalu o súčasnej kultúre a živote umelcov v Rusku a Bielorusku, o exilovej kultúre a živote umelcov v exile.
Arťom Tomilov / Chrupkij: dok tok
Ako sa môže ruská kultúrna opozícia, ktorá je v menšine, konfrontovať s ľahostajnou či skôr mlčiacou väčšinou? Akú podobu má „život v pravde“ v súčasnom Rusku? Je vôbec možné narušovať umením politicko-spoločenský systém režimu? V performatívnom projekte dok tok sa toto všetko uskutočňuje nehlučne, nepriamo, doslova krehko, ale s veľkou silou. Arťom Tomilov ponúkne účastníkom Divadelnej Nitry neobyčajný zážitok z individuálnej a kolektívnej tvorby. V skupine 15 ľudí sa budeme v príjemnej atmosfére pohybovať v štruktúre diela bez stabilných hraníc medzi umeleckými druhmi. Metódou dokumentárneho toku / potoka (odtiaľ názov diela), automatického zápisu, zápisu v plenéri a autofikcie vytvoríme s pomocou sociálnych médií niečo vlastné a nezvyčajné.
Sobota 7. júna a nedeľa 8. júna 2025, 15.00 – 17.00 hPalace – Kreatívne centrum Nitra, Radlinského 9
Váňa Demidkin / Chrupkij: Cestopis
Do neformálneho divadelného priestoru bez dekorácií, v ktorom diváci sedia pohodlne na zemi i na parapetoch okien, prichádza mladý muž. Posadí sa na stoličku a prednesie: „Teraz odídem a vrátim sa. Ale už to nebudem ja, bude to postava tohto predstavenia.“ Postava v podaní Váňu Demidkina nám porozpráva časť svojho životopisu: ako sa narodil a vyrástol v Petrohrade, ako tam už niekoľko rokov nežije a ako už niekoľko rokov vlastne ani poriadne nežije v Rusku. O tom, ako cestoval po Gruzínsku, Kazachstane, Srbsku a zase po Kazachstane, Turecku, Kirgizsku, Uzbekistane a zase po Gruzínsku a zase po Turecku, Čiernej Hore, Bosne a Hercegovine a potom zase po Kirgizsku a medzitým sa vracal do Ruska. A o tom, ako vyše troch rokov nemá poriadnu prácu. O privátnych a pracovných problémoch, ktorými dnes žije on a mnohí ruskí umelci. A o tom, ako tieto problémy súvisia s 24. februárom 2022, i o všetkom, čo nasledovalo po tomto dátume. Každé uvedenie tejto prednášky je iné a nové – pretože princípom tohto projektu je otvorenosť, revízia minulých a integrovanie aktuálnych skúseností „človeka, pre ktorého je domov on sám“.
Nedeľa 8. júna 2025, 20.30 – 22.30
Palace – Kreatívne centrum Nitra, Radlinského 9
Maryna Jakubovič: Spojenie
Spojenie je monodráma Maryny Jakubovič, ktorá šestnásť rokov pôsobila ako herečka v známom Bieloruskom slobodnom divadle. Vo svojom vizuálno-performatívnom projekte nám porozpráva príbeh Maryje Kalesnikavovej, hudobníčky a občianskej aktivistky, ktorá viedla kampaň Viktara Babaryku, opozičného kandidáta v prezidentských voľbách v auguste 2020. Maryja Kalesnikavová sa stala jednou z tvárí nádejeplných prvých dní občianskych protestov proti výsledkom týchto volieb. Všetko, čo nasledovalo, je spojené s najhoršími represiami, aké si vieme predstaviť. V septembri 2020 túto odvážnu ženu odsúdili na 11 rokov väzenia. Viktara Babaryku odsúdili na 14 rokov a je už dva roky nezvestný. Komorná inscenácia Spojenie je o slobode a neslobode, o rozhodnutiach a ich dôsledkoch, o vine a zodpovednosti, o sile a slabosti. Je aj o nedostatočnom kontakte (spojení) blízkych a rodín s politickými väzňami – ale aj o (ne)možnosti spojenia autorky Maryny Jakubovič s jej rodnou krajinou a rodinou, pretože v roku 2021 bola nútená opustiť Bielorusko a žije v Rakúsku. Téma slobody slova a názoru, v súvislosti s ktorou si bieloruskí aktivisti, novinári a politici odpykávajú drakonické tresty, sa stáva čoraz aktuálnejšou aj pre mnohé európske krajiny. Dielo Maryny Jakubovič je pripomienkou dôležitosti demokracie a toho, ako ľahko o ňu môžeme prísť.
Pondelok 9. júna 2025, 10.00 − 11.00 & 20.30 − 21.30
Divadlo Andreja Bagara, Štúdio
Po predstavení nasleduje diskusia divákov s tvorcami.
Nana Grinštejn: Memoria
Prinášame vám neuveriteľný príbeh o osude nemeckej herečky Caroly Neher, emancipovanej ženy a intelektuálky, hviezdy berlínskej divadelnej scény dvadsiatych rokov a prvej predstaviteľky Polly Peachum v Brechtovej Žobráckej opere. Keď sa v Nemecku dostal v roku 1933 k moci Hitler, Neher emigrovala cez Viedeň a Prahu do Sovietskeho zväzu. O tri roky neskôr bola v Moskve počas Veľkej čistky zatknutá a obvinená z protisovietskych aktivít. Prvé uvedenie diela Memoria sa uskutočnilo formou scénického čítania v moskovskom Múzeu dejín gulagu v spolupráci s Medzinárodným Memorialom. Múzeum dnes už nefunguje (je zatvorené od novembra 2024, keď v ňom príslušné úrady „objavili“ nedostatky v oblasti protipožiarnych opatrení). A Memorial? Ten neexistuje vôbec. Túto mimovládnu neziskovú organizáciu na ochranu ľudských práv ruské súdy v roku 2021 zrušili pre porušovanie zákona o zahraničných agentoch. Ruskej režisérke Anastasiji Patlaj sa napokon podarilo inscenáciu Memoria o príbehoch Caroly Neher a zakladateľky Memorialu Iriny Ščerbakovovej vytvoriť v Nemecku. V súčasnosti žije v exile v Španielsku.
Utorok 10. júna 2025, 18.00 − 20.00
Palace – Kreatívne centrum Nitra, Radlinského 9
Po predstavení nasleduje diskusia divákov s tvorcami.



Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.
Témy
Najčítanejšie za týždeň
Máte tip na článok? Napíšte nám TU
Zaujímavosti

Krimi
